Ubiquiti Networks POE-24-12W-WH PoE Injector (24 VDC, 12W, White
0 reviews 0 sold. Only 3 remain
Brand:
Product Code: POE2412WWH
Availability: In Stock
Viewed 107 times
Product Description
he white POE-24-12W-WH PoE Injector is designed to power most PoE devices from Ubiquiti Networks. The 24 VDC, 12W injector provides surge, clamping, maximum surge discharge, and peak pulse current protection to ensure that your connected PoE devices remain operational. An AC cable with earth ground is included.
Compatible with most Ubiquiti Networks PoE devices
AC cable with earth ground included
Shielded RJ45 ports
Reset button
Remote reset capability
CE, FCC, IC, and UL certified
Ubiquiti Networks POE-24-12W Specs
Key Specs
Inputs/Outputs
1x RJ45 PoE
1x RJ45
1x C6
Shielded I/O
Yes
PoE Power
24 VDC at 0.5 A, 12 W (Output)
General
Inputs/Outputs
1x RJ45 PoE
1x RJ45
1x C6
Shielded I/O
Yes
Electrical
PoE Power
24 VDC at 0.5 A, 12 W (Output)
Surge Protection
Input Power
100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz at 0.2 to 0.3 A
Physical
Operating Conditions
32 to 104°F / 0 to 40°C at 35 to 95% Humidity
Storage Conditions
-22 to 158°F / -30 to 70°C
Certifications
CE, FCC, IC, UL
LED Indicators
Dimensions
3.4 x 1.7 x 1.1" / 87.0 x 44.0 x 29.0 mm
Weight
3.2 oz / 92 g
Packaging Info
Package Weight
0.51 lb
Box Dimensions (LxWxH)
7.3 x 3.9 x 1.7"
Write a review
Note: HTML is not translated!
    Bad           Good
Captcha
The total time it takes to receive your order is shown below:
img
Shipping time: The time for your item(s) to tarvel from our warehouse to your destination.
Shipping from your local warehouse is significantly faster. Some charges may apply.
Size Chart